v
 

ГоловнаПривітання
  з Днем народження
  Новонародженим
  з Весіллям
  з Днем матері
  з Новим роком
  з 8 березня
  з Днем Валентина
  з Днем армії
  з Першим вересня
  з Днем вчителя
  з Днем студента
  з Днем ангела
  з Великоднем
  з Різдвом
  Щедрівки
Колядки
 


Тости
  Весільні
  на День народження
  на Новий рік
   


Іменини
  Календар іменин
   


Народна творчість
  Антологія Української народної творчості
   
  Народні пісні
  Колискові пісні
  Приказки
  Прислів'я
  Загадки
  Скоромовки
   
   
   
   
   
   
   

 

Загадки .

перейти до загадок...

Загадки мають багато спільного з прислів'ями, приказками, образними порівняннями.Їх об’єднує насамперед метафоричність, що грунтується на спостереженнях над природою та побутом, а також стислість і чіткість викладу.

Переносне значення вислову дозволяє іноді вживати загадку як прислів'я («Прийшов хтось, узяв щось, бігти за ним, не знаю, за ким»).

У найдавніших загадках слов’янських народів відбито одухотворення природи і неживих предметів, коли вони уявлялися у вигляді людей і тварин, як це ми бачили на прикладі загадки про небо, місяць та зорі. Але й після того, як ці уявлення пережили себе, персоніфікація — уособлення — зали­шилось одним з найважливіших художньо виправданих і переконливих прийомів творення загадок.

Тематично коло загадок надзвичайно широке. Це насамперед природа, рослинний і тваринний світ, людина, її побут, світ мистецтва і науки, знаряд­дя праці — від первісних до новітніх, технічно досконалих.

Загадки, як особливий вид народної творчості, відбивають історію матеріаль­ної культури народу, матеріальні умови, природне й соціальне оточення, а також розвиток людських знань і духовних інтересів.

Соціальний та економічний прогрес і поступ людської думки відбилися на тематиці загадок, а головним чином на сфері їх побутування.

В дитячому середовищі загадки користуються великою популярністю. Добре сприймають діти і нові зразки, особливо ж ті, в яких йдеться про школу навчальний процес, учнівське приладдя.

Педагогічна роль таких загадок — безсумнівна, в них у ненав’язливій формі підкреслюється перевага освіти, культури, виховання. «Мовчить, а розуму навчить» (книга); «Біле поле, мудрий на нім оре» (пише на папері); «Тоненьке, кругленьке, серце чорненьке, хто на його слід погляне — думку його взнає» (прочитає написане олівцем).

Особливий вид загадок становлять загадки-поради, загадки-задачі, загадки- жарти і вікторини; вони мають великий успіх у молоді і дорослих як інтелек­туальна розвага — перевірка кмітливості, дотепності, уваги. Здебільшого такі загадки літературного походження.

На Україні віршовим переказуванням загадок найбільшої слави зажив відомий письменник Леонід Глібов.

Сучасні дитячі письменники поряд із розширеними, художньо деталізо­ваними варіантами народних загадок створюють свої оригінальні зразки.

Цікаво, що ті з них, які набувають найбільшої популярності, знову повер­таються у фольклорну стихію, зазнавши «колективного редагування».

Порівняємо варіанти загадок, записаних у різний час і в різних місцевостях України

а) Маленький хлопчик зліз на стовпчик,
Одежі не носить, їсти не просить.
Личенько рябе, що воно таке?
б) Скочив хлопчик на стовпчик —
Личенько рябе, що воно таке?
в) Маленький хлопець зліз на стовпець.
(Наперсток)

Творення загадок продовжують як професійні письменники, так і широкі кола самодіяльних митців, збагачуючи цей древній жанр художніми знахідками.

Загадки — це стислі твори, в основі яких лежить метафоричне запитан­ня. Для того щоб дати на нього відповідь, потрібно вміти зіставити життєві явища на основі їх спорідненості чи подібності. Іноді ця подібність обмежує­ться кількома чи навіть однією якою-небудь ознакою; розгадування вимагає не тільки певної суми знань, а й спостережливості, кмітливості, уміння бачити спільне в конкретному й абстрактному.

Специфіка загадок полягає в тому, що в них у завуальованій, алегоричній формі зашифровано якийсь предмет чи явище і треба відшукати його первісне значення.

Простежуючи шлях утворення переносного значення предмета чи явища, М. Горький дуже переконливо показав, що його першопочаток — у реаль­ності, навівши такий приклад, люди побачили, що небеса подібні до чаші, тільки після того, як почали робити такі чаші на землі. Отже, не можна вказати жодного абстрактного поняття, основою якого не служила б реальність.

Народні загадки якраз і відбивають реальне життя трудящих — процеси праці, господарювання, побут; ця реальність відбита і в тій частині загадки, яка говориться при загадуванні, і в тій, яка малася на увазі,— у відгадці «Діряве рядно все поле покрило» (стерня); «Повен хлів рижого товару Прийшла чорна та й вигнала» (піч, хліб, кочерга); «Червоні коромисла через річку повисли» (веселка).

Умінню відгадувати загадки в давні часи надавалося дуже великого значен­ня — воно було мірилом мудрості й розуму. Від цього вміння залежала подальша доля людини, а іноді й ставилося на кін її життя.

Особливо виразно про це нам промовляють обрядові пісні — русальні та весільні.

Ой біжить, біжить мала дівчина,
а за єю да русалочка
Ти послухай мене, красна панночко,
загадаю тобі три загадочки,
як угадаєш до батька пущу,
не угадаєш до себе візьму

Відгадування загадок було важливою частиною весільного ритуалу це був своєрідний екзамен на розумову зрілість молодого чи молодої.
У ліричних піснях, широко знаних і нині, живуть спогади про той давній звичай

Дівчинонько моя, Галю,
Щось я тобі загадаю;
Як вгадаєш — моя будеш,
Не вгадаєш — чужа будеш.

Відома українська старовинна пісня про козака, який звільнився від татарського полону, відгадавши задані йому загадки.

Традиційними для пісень були загадки

Що на світі найпрудкіше,
що на світі найсптнішс,
що на світі нанмилішо?

Або

Ой що росте без кореня,
а що біжить без повода,
а що цвіте да без цвіту?

Мотив уникнення небезпеки, подолання перешкоди завдяки відгадуванню загадок відомий у казковому епосі багатьох народів. В українських фантас­тичних казках серед різних видів єдиноборства з ворожою силою (із Змієм, Кощієм, Велетнем) застосовується і випробування загадками. Перемога на боці того, хто може відповісти на всі каверзні питання. У соціально- побутових казках мудра дівчина, пастух чи бідний брат перемагають пана, царя, багатого брата, виявивши більше фантазії, розуму, дотепності у розгадуванні загадок.

перейти до загадок...
 

 

 


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняНОВИНИ

 
     
©Привітання, тости та поздоровлення на всі свята українською мовою 2018