v
 


Привітання
  з Днем народження
  Новонародженим
  з Весіллям
  з Днем матері
  з Новим роком
  з 8 березня
  з Днем Валентина
  з Днем армії
  з Першим вересня
  з Днем вчителя
  з Днем студента
  з Днем ангела
  з Великоднем
  з Різдвом
  Щедрівки
Колядки
 


Тости
  Весільні
  на День народження
  на Новий рік
   


Іменини
  Календар іменин
   


Народна творчість
  Антологія Української народної творчості
   
  Народні пісні
  Колискові пісні
  Приказки
  Прислів'я
  Загадки
  Скоромовки
   
   
   
   
   
   
   

 

Пісні про кохання.

перейти до пісень про кохання...


Хоч би про що йшлося у ліричній йісні, вона завжди зворушує щирістю й безпосередністю. ЇЇ творцям властиве конкретно-образне мислення, вони говорять про те, що їх хвилює, викликає радість чи смуток; в ліричних піснях яскраво вимальовується вдача людини: задерикувата чи покірна, вперта чи поступлива, сварлива чи лагідна. Крізь призму почувань однієї людини передається характер цілого народу. «Мені завжди здається,— писала Леся Українка, — що коли де можна побачити вдачу народу, то се скоріше в ліричних піснях та в коломийках». Про коломийки поговоримо окремо, а тут від­значимо тільки, що тематика і настроєвий діапазон родинно-побутової лірики дуже широкі, а співзвучність із загальнолюдськими переживаннями забезпечила їй всенародну любов і незгасаючу популярність.

Перші публікації української народно пісенної лірики належать до XVIII ст. (у збірниках російських пісень М. Чулкова, В. Трутовського, І. Прача та ін). Починаючи з XIX ст. родинно-побутова лірика публікується регулярно. До найбільш відомих досліджень, цього жанру належать: дисертація О. Бодянського «Про народну поезію слов'янських племен», праці І. Франка, О. Потебні, М. Лисенка, у радянський час —К. Квітки, Д. Яворницького, А. Кінька, О. Дея.

***

Пісні про кохання становлять найбільший масив родинно-побутової лірики. В них передаються усі перипетії відносин двох: і перше несміливе почуття, яке боїться виказати себе навіть поглядом, і відкрите утвердження щастя любити і бути любленим, і сумніви та образи, і біль розлуки, і невтішне горе зраджених і покинутих, і гадки про одруження, про майбутню долю.

Глибоке й сильне почуття підказує звичайній селянській дівчині слова, повні хвилюючої поезії. Виспівуючи свою любов, дівчина добирає зворушливі у своїй простоті й правдивості слова. Для неї від миленького кращого немає, бо в нього все гарне: «любая розмова», «та що сам молод, під ним кінь ворон, ще й в сопілку грає!», навіть його сліди їй дорогі: «Та вирву я, вирву кленовий листочок, прикрию, пристелю милого слідочок»...

В уяві юнака також постають найпоетичніші образи, коли він думає про свою милу — червону калину, чорноброву, пишну,— «ой як вона заговорить — як у дзвін задзвонить, ой як вона заспіває — село розлягає».

Одним з найпоширеніших мотивів у піснях про кохання є мотив розлуки.
І  це не випадково: період розквіту фольклорного, зокрема пісенного мистец тва XV—XVII ст. був часом лицарської звитяги, далеких походів, запеклих боїв. Цю національну особливість побуту української молоді тонко підмітив М. В. Гоголь, відзначивши, що тоді молоді люди «бачились між собою най коротший час і потім розлучалися на багато років. Роки ці минали для жінок в журбі, в чеканні своїх чоловіків, коханих, які промайнули перед ними в своєму пишному військовому вбранні, як сон, як мрія. Від того кохання їх етао надзвичайно поетичним» '.

Поетичним символом української пісні стала «дівчина з легенди» — Маруся Чурай. Сьогодні опубліковано понад двадцять пісень, приписуваних народній поетесі, що жила й творила у XVII ст. Документально історичність особи Марусі Чурай поки що не підтверджено. Тому все, що стосується її долі, межує з легендою. Народній співачці присвячено немало художніх творів та досліджень, серед них відома поема Л. Костенко. «З пісень, які безумовно належать Марусі Чурай, найбільш відомі «Віють вітри, віють буйні», «Ой не ходи, Грицю», «Грицю, Грицю, до роботи», «Сидить голуб на череш­ні», «Засвистали козаченьки», «Котилися вози з гори» ".


перейти до пісень про кохання...

 

 


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняНОВИНИ

 
     
©Привітання, тости та поздоровлення на всі свята українською мовою 2018