v
 

ГоловнаПривітання
  з Днем народження
  Новонародженим
  з Весіллям
  з Днем матері
  з Новим роком
  з 8 березня
  з Днем Валентина
  з Днем армії
  з Першим вересня
  з Днем вчителя
  з Днем студента
  з Днем ангела
  з Великоднем
  з Різдвом
  Щедрівки
Колядки
 


Тости
  Весільні
  на День народження
  на Новий рік
   


Іменини
  Календар іменин
   


Народна творчість
  Антологія Української народної творчості
   
  Народні пісні
  Колискові пісні
  Приказки
  Прислів'я
  Загадки
  Скоромовки
   
   
   
   
   
   
   

 

Коломийки.

перейти до коломийок...


Залицяння, гадки про одруження _ Родинне життя _ Дозвілля молод і_ Жартівливі коломийки _ Життя в нерівності

Коломийки — коротенькі пісеньки, що можуть виступати як приспівки до танцю або існувати незалежно від нього. Часто вони об’єднуються у в’язанки, які не мають, проте, сталого змісту, а залежать від уподобань співака та обставин виконання.

Заданість розміру коломийки (лише два рядки, в яких слова мають розміститись так, щоб у кожному рядку було чотирнадцять складів) сприяла пиробленню лаконізму, сталих поетичних формул, економному й точному ішкористанню тропів — рис, властивих майстерно відточеним художнім мініатюрам. Завдяки багатству внутрішнього римування й асонансам коло­мийки ніколи не справляють враження одноманітних.

Коломийки мають двопланову будову: образ природи першого рядка за аналогією або контрастом підсилює смислове й емоційне значення думки, нисловленої у другому рядку. Іноді перший рядок виконує роль традиційного зачину, зміст якого не завжди пов’язаний з наступним рядком. Найчастіше це зачини «Ой летіла зозулиця (пава, ластівочка)», «На високій поло­нині», «Ой дубику зелененький» та ін. У новотворах помітна тенденція до уникання подібних зачинів, що пояснюється публіцистичним спрямуванням більшості сучасних коломийок.

У коломийках про минуле народу чується нарікання на підневільну працю, гірку солдатчину, на бідняцьке безхліб’я, вимушену еміграцію, протест проти селянського безправ’я, звучать бунтарські мотиви. Найбільший масив станов­лять пісеньки, в яких ідеться про особисте в житті людей, їх переживання, настрої — це твори на так звані «вічні теми», однаково актуальні для різних епох, але й у них легко вловити ознаки часу, бо ж людські стосунки розви­ваються на тлі певного родинного й соціального побуту.

Схарактеризувати тематичні розгалуження жанру коломийок дуже важко, тому що «коломийки перекочуються й мерехтять, наче перли розсипаного намиста», і тільки «зведені докупи в систему, що гуртує їх відповідно до змісту, вони складпються на широкий образ нашого сучасного народного життя, безмірно багатий деталями й кольорами, де бачимо сльози, й радощі, і спочивки, турботи і забави, серйозні мислі й жанри нашого народу в різних його розверстованнях, його сусідів, його соціальний стан, його життя громадське й індивідуальне від колиски до могили, його традиції і вірування, його громадські й етичні ідеали».

У коломийках розкривається світ дзвінкої краси, чистих, піднесених почуттів, дотепів, іронії, жартів — доброзичливих або й дошкульних, влучних спостережень побутового характеру, глибоких соціальних узагальнень.

В задиристих строфах, що звучать на молодіжних гулянках, осуджується зарозумілість, лінощі, пихатість.

Котра дівка напереді стоїть пишно вбрана,
Не боріть ї, хлопці, в танець, най чекає пана!

Дістається й парубкам, які, залицяючись до дівчат, шукають вигоди, багатого приданого — «брали би по штири морги, хоч би її за сліпою» (морг — приблизно 0,5 га землі).

Лаконічно, але дуже виразно, рельєфно змальований буденний і святковий побут; в коломийках-приспівках до танцю ряхтять деталі яскравого гуцульського одягу, гердани, тибетові хустки, капці з волічками, камізельки, виши­ванки, крисапі з червоною китайкою, писані ташки, дротові запаски, коралі...

Перші відомі нам записи коломийкових зразків відносяться до XVII сто­річчя, але є документальні свідчення про їхнє існування ще в давніші часи. Цей оригінальним різновид народної пісенної творчості українців здавна привертав увагу слов’янських учених. Починаючи з першої третини XIX сторіччя, з’являються в українській, російській та польській пресі публікації коломийок, їх переклади, наукові розвідки про них. Серйозні дослідження, присвячені цьому жанрові, належать І. Франку, Ф. Колессі. В. Гнатюкові, М. Жінкіну, М. Грінченкові та іншим фольклористам.

В. М. Гнатюк радив письменникам учитися на коломийках створювати високомистецькі художні образи, використовуючи народну мову, її харак­терні звороти, порівняння. Ідейно-естетичні якості коломийок були високо оцінені Лесею Українкою та М. Коцюбинським. Коломийки навіювали теми, образи, мотиви для багатьох літературних творів. Особливо органічні вони в оповіданнях та повістях І. Франка, Л. Мартовича, П. Козланюка.

Короткі пісеньки, подібні до коломийок, знаходимо у фольклорі багатьох народів світу. Найближчі до них — частушки, нині популярні не тільки в росіян, айв інших народів Радянського Союзу. Перейнявши від одноімен- ного танцю сталу метроритміку, коломийка не відійшла від неї й на дальших етапах свого розвитку; частушки ж, які не були генетично пов’язані з певним якимсь одним танцем, хоч і супроводжуються танцювальними рухами, вільні у виборі розміру строфи і ритму. Функціональна роль частушок і коломийок тотожна: обидва жанри переросли своє первісне значення як приспівки до танців і тяжіють до ліричної пісні — з тією особливістю, що, окрім вираже­них емоцій, вони ще служать засобом оперативної усної інформації, виявляючи все більшу тенденцію до розширення публіцистичного елемента. Певну спільність з коломийками мають пісеньки, які поєднують спів з танцем у колі,— сербські «коло», словацькі «каламийки» та «карічки», чеські «до колечка», болгарські «хоро».

Активний процес творення і функціонування коломийок є свідченням життєвості цього жанру.

 

 


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняНОВИНИ

 
     
©Привітання, тости та поздоровлення на всі свята українською мовою 2018