v
 


Привітання
  з днем народження
  новонародженим
  з весіллям
  з днем матері
  з новим роком
  з 8 березня
  з днем Валентина
  з днем армії
  з першим вересня
  з днем вчителя
  з днем студента
  з днем ангела
  з великоднем
  з різдвом
  щедрівки
колядки
 


Тости
  весільні
  на день народження
  на новий рік
   


Іменини
  календар іменин
   


Народна творчість
  Антологія Української народної творчості
   
  народні пісні
  колискові пісні
  приказки
  прислів'я
  загадки
  скоромовки
   
   
   
   
   
   
  1

 

Веснянки.

перейти до веснянок...


Веснянки, як видно з самої назви,— це пісні на честь приходу весни, здавна відомі багатьом народам. У різних місцевостях України ці пісні нази­ваються ще гаївками, гагілками, ягілками, яголойками, маївками тощо. Веснянки складають один з найцікавіших за змістом, найбагатший емоційно фольклорно-пісенний цикл, тісно пов’язаний з календарем сільсько­господарських робіт і родинним побутом трудівників.

Навесні пробуджується земля, оживає природа, а з нею — радісні надії та клопоти хлібороба. Після холодних коротких днів і довгих зимових вечорів, що минали колись у тісних хатах за роботою, при скупому освітленні, молодь діставала нарешті можливість вийти на залиті сонячним світлом левади, вкриті першою прозеленню пагорби, де дихалось на повні груди і співалося на повен голос. Можна було затіяти гру, повеселитися, радіючи ласкавому сонцю і теплу.

Пісні, хороводи, ігри поступово утворили специфічний обряд із чітко визначеним порядком дійства і усталеним пісенним супроводом.

Весну, за уявленням наших предків, приносили на крилах птахи. Тому в березні, першому весняному місяці, випікалося обрядове печиво у формі пташок; діти, співаючи, носили їх по селу, провіщаючи і закликаючи весну: «Весна, весна красна, прийди, весно, з радістю, з великою милістю!» Свято зустрічі весни приурочувалося до початку льодоходу — «коли щука хвостом розіб’є лід». А що бажання дочекатись цього дня швидше було дуже великим, то у веснянках і висловлюються нахваляння йти «полонку рубати, гагілку добувати».

До найдавніших веснянок належать обрядові хороводи та співи, а також ігри, у яких висловлюються бажання прискорити прихід тепла, а з ним і тієї пори, коли закладався реальний грунт для доброго урожаю.

Глибокою старовиною віє від веснянок, у яких відчувається одвічна тур­бота про майбутній добробут та бажання «накликати» його піснею-замов- лянням: «Куди воробець ішов — туди ячменець зійшов». З цією ж ме­тою дівчата імітували в танках процеси вирощування збіжжя та городини: «орали» поле, «збирали» льон, гречку, «завивали» огірочки, «саджали» грушу.

На молодіжних весняних гулянках, під час ігор і танців, зав’язувалися знайомства, відбувалися зустрічі, мріялось про майбутнє одруження. Вибір дівчини до пари — лейтмотив багатьох хороводних пісень.

Серед веснянок чимало творів з виразним соціальним спрямуванням, у яких осуджуються гонористі, ледачі багачки і схвалюється поведінка роботящих, скромних убогих дівчат.

В останні дні весняних свят виконувалися пісні, в яких переважали мотиви прощання, розлуки, суму: «Співай, співай, товаришко, бо вже не будемо, бо надходить годинонька, що ся розійдемо».

Перші записи і публікації веснянок були здійснені фольклористами ще в першій половині XIX ст. (збірники 3. Доленги-Ходаковоького, М. Макси­мовича, А. Метлинського). Найповніша наукова подача матеріалу в дорево­люційних виданнях належить В. Гнатюку, який видав том «Гаївок», куди звів весняні пісні, зібрані по всій Україні. Кілька збірок веснянок разом з мелодіями опублікував М. Лисенко. Чимало веснянок записано з голосу Л. Українки. «Зовсім малою, либонь п’ятилітньою дитиною, запам’яталися Лесі весняні танкові пісні»,— згадував К. Квітка.

З часом веснянки втратили ознаки обрядовості і ввійшли до молодіж­ного репертуару як лірично-побутові нісні. Багато з них і тепер користується заслуженою популярністю серед аматорів співу та професіоналів («А вже весна») «Чи я в лузі не калина була», «Попід мостом, мостом», «Ой у полі криниченька»), а деякі стали набутком дитячого фольклору, перетворив­шись на такі ігри й забави, як «Подоляночка», «Журавель», «Зайчик», «Просо», «Огірочки» .

Звичай водити хороводи, співати веснянки, забавлятися іграми, приуроче­ними весні, зберігся подекуди до наших днів, такий спосіб святкування при­ходу весни шанується як жива традиція.

Веснянки — пісні молодості й краси; в них звучить оптимізм і світлі лірич­ні мотиви.


перейти до веснянок...

 

 


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняНОВИНИ

 
     
© Поздоровлення, тости та привітання на всі свята українською мовою 2018