v
 


Привітання
  з днем народження
  новонародженим
  з весіллям
  з днем матері
  з новим роком
  з 8 березня
  з днем Валентина
  з днем армії
  з першим вересня
  з днем вчителя
  з днем студента
  з днем ангела
  з великоднем
  з різдвом
  щедрівки
колядки
 


Тости
  весільні
  на день народження
  на новий рік
   


Іменини
  календар іменин
   


Народна творчість
  Антологія Української народної творчості
   
  народні пісні
  колискові пісні
  приказки
  прислів'я
  загадки
  скоромовки
   
   
   
   
   
   
  1

 

Балади

перейти до балад...


Балада— як жанр народнопісенної творчості увійшла у вітчизняну науку на початку XIX ст. Відомий дослідник слов’янського фольклору М. Драгоманов так охарактеризував цей жанр: «То пісні епічного змісту, що, оповідаючи, звичайно мають за сюжст яку-небудь сумноефектну подію: вбивство свояка, жінки, мужа, отрута брата і т.п.— і в цьому подібність балади до пісні-хроніки, але балада не дає конкретних імен і конкретних обставин. Існує багато варіантів балад, в яких той самий випадок поміщається у різні ізографічні й часові координати; по-різному звучать й імена героїв, тому що в баладі, як зазначав В. Г. Бєлінський, «головне не подія, а відчування, яке вона збуджує, думка, на яку вона наводить». Романтична піднесеність, елементи фантастики, трагічний фінал, моралізаторство — все це вирізняє бладу серед інших пісенних жанрів.

До найдавніших слід віднести балади з міфологічними мотивами: не­вістка, проклята свекрухою, стає тополею або калиною; зрізана з дерева на сопілку гілочка промовляє людським голосом; віддана за нелюба заміж дочка повертається до рідного дому, ставши зозулею. Балади можуть розробляти історичну сюжетику, але на відміну від історичних пісень балади ліричніші, в них більше виражені емоційні акценти: полонена татарином мати зустрічається з дочкою, яку вважала загиблою під час давнього набігу татар. Дочка не впізнає матір і радить чоловікові-татарннові убити стару.

В баладах родинно-побутового характеру підкреслюється моральна перевага бідності над панством. В узагальненому образі Бондарівни (балада, очевидно, виникла на грунті дійсної події) утверджується людська гідність. Пан не може присилувати дівчину виконати його забаганку, навіть коли погрожує, що вб’є її:

Ой волю ж я, пан Кавьовський, в сирій землі гнити,
Ніж з тобою по неволі на цім світі жити!

Велика група балад присвячена темі нерозділеного кохання, що приводить до трагічного фіналу, зведення й загибелі дівчини.

Відповідно до народної етики й моралі майже всі балади закінчуються заслуженою карою або запізнілим каяттям злочинців чи призвідців трагедії. Цей момент, як і деякі інші, споріднює баладу з казкою, але кожен із жанрім у розв’язці має і певну специфіку: якщо казка наприкінці обов’язково компенсує страждання героя, винагороджуючи його статками і щасливим одруженням, а слухача — розповіддю про торжество справедливості, то балада викликає складніші й тонші емоції, змушуючи нас співпереживати трагічній долі тих, що постраждали безвинно. Ідейно-образний світ балад ліричніший, емоційніший від епічного, вони зіткані з драматичних колізій, які вимагають істінного, напруженого співпереживання.

Найдавніший запис балади знаходимо в рукописній граматиці чеського вченого Яна Влагослава («Дунаю, Дунаю, чему смутен течеш?»). Починаючи з XIX ст. балади публікуються в багатьох збірниках українського фольклору.

Глибоко проаналізував баладну творчість І. Франко («Студії над українськими народними піснями»., «Жіноча неволя в руських піснях народник та ін.). Розглядові балади на широкому тлі слов’янської народної творчості присвячені праці О. ІІотебні, Ф. Колесси, К. Квітки. Найновіше видання «Балади» у серії «Народна творчість» («Дніпро», 1987 р.).


перейти до балад...

 


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняНОВИНИ

 
     
© Поздоровлення, тости та привітання на всі свята українською мовою 2018